Мета:
закріпити знання учнів про Україну, її символи;
розширити і поглибити поняття про те, що «Я — громадянин України» ;розвивати
українське мовлення дітей, їхній кругозір; формувати громадські якості,
патріотизм, людяність, працьовитість; виховувати любов і повагу до Батьківіцини
— України, її символів, традицій, обрядів.
Обладнання:
державні символи України (герб, прапор); Конституція
України, література, плакати про Україну; вишиті рушники; коровай; рослини-
символи: калина, барвінок.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційна
частина
Облітав журавель
Сто доріг, сто земель.
Ми спитали
журавля:
—Де
найкращая земля?
Журавель
відповідає:
Краще
рідної немає!
II.
Повідомлення
теми та мети уроку
У всіх людей одна
святиня,
Куди не глянь, де
не спитай:
Рідніша їм своя
пустиня,
А ніж земний в чужині рай.
Нема без
кореня-рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
—Діти,
ми народилися і живемо на нашій чудовій землі, в нашій славній Україні. Тут
народилися і жили наші прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь народу
українського, що сягає сивої давнини. Любов до нашої неосяжної Батьківщини починається з любові до
маленької Батьківщини, до пам’яті про рідний поріг, стежки дитинства, до
мудрості народної: легенд, пісень,
казок.
Багато держав є, людей і мов різних,
Та кожному мила одна лиш, єдина,
Найкраща з усіх,— то є рідна країна,
Мені ж
наймиліша — моя Україна.
III.
Бесіда за
темою уроку
Україна — це наш рідний край, наша
дорога і мила Вітчизна, земля, де ми народились, побачили і пізнали світ,
почули колискову пісню, рідну мову,
—
це найдорожча у світі Батьківщина.
—
А й ще на нашій українській землі наші пращури, а саме князь Володимир 1025
років тому запровадив християнство.
—
На нашій
славній землі народився видатний український поет і художник Тарас Григорович
Шевченко. У 2014 році у березні ми
будемо святкувати 200-річчя нашого Кобзаря. Наша українська земля породила
славних дочок і синів : поетів, художників, вчених, вчителів...
У всьому світі кожен зна:
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна-єдина —
Цс наша славна Україна.
Про
Україну, рідний край
Ти
завжди, завжди пам’ятай.
—
Із давніх-давен український народ славився
не тільки працелюбністю, а й. своїм талантом. Могли і пісню веселу чи сумну
заспівати, і
танець завзятий станцювати, і на народних інструментах зіграти.
IV.
Музично-танцювальна
пауза
Діти
переходять до музичної зали і співають українську пісню «Ми малята- українці»,
танцюють український танець «Гопак».
V.
Продовження
бесіди.
—
Коли ми говоримо про нашу державу Україну,
ми не можемо не згадати про нашу столицю — Київ.
Київ — місто історичне,
Йому вже багато літ!
А воно красиве, вічне,
Серед зелені і квіт.
Київ — серце України,
І найкраще місто в світі,
Хоч пройшов усякі зміни,—
Гарний
все — в зимі, чи в літі.
(Учитель
показує слайди
із зображенням краєвидів Києва і
коментує кожну ілюстраціюю)
VI.
Розповідь
вчителя про символи України
—
Кожна держава світу має свій герб, прапор
та гімн. Це — символи держави (Конституція
України, стаття 20).
1.
Гімн — це найголовніша пісня України, в
якій висловлюються найсердечніше думки і прагнення народу. Автор українського
гімну — Павло Чубинський. Він написав вірш у 1862 р (151 років тому).
, Композитор Михайло Вербицький створив музику в 1885
році.
Називається гімн «Ще не вмерла Україна».
Слухати його потрібно стоячи мовчки, з гордо піднятою головою
2.
Прапор — державний символ.
Це для всіх —
ознака сили,
Це для всіх — ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синій — небо,
жовте — жито.
Прапор свій
оберігаєм,
Він — святиня, знають діти.
![]() |
—
Блакитний колір — це колір води, чистого
неба, це символ миру. Жовтий колір — це колір вогню, сонця, без лагідних
променів, без якого немає життя на землі, це колір зерна, хліба. Ці кольори
мають значення миру і багатства, бо наш народ є мирним і працелюбним.
3.
Герб — найголовніший із
символів; тризуб символізує мир і творчу працю. А ще в ньому відображено
триєдність життя: це Батько, Мати, Дитя, які символізують Силу, Мудрість і
Любов.
![]() |
VII.
Бесіда про
українські обереги
(Діти
переходять у кімнату народознавства.)
— Народним
символом українців є батьківська хата і святий хліб, вишитий рушник і
материнська пісня, верба і калина, і хрещатий барвінок, дивовижна писанка, і
вірний своєму краю лелека. Всі вони — наші давні та добрі обереги.
—
За всіх часів і в усіх народів було
найбільшою святістю, коли лежав на столі хліб. Хліб був мірилом життя. Будь-яке
свято не обходилося без Паляниці. Народжувалася дитина — йшли з хлібом,
справляли весілля чи будували хату — неодмінно приходили з хлібом, дорогих
гостей зустрічали хлібом- сіллю.
— Не кидайся хлібом, він святий! —
В суворості ласкавій,
Бувало, каже дід старий
Малечі кучерявій.
—
Не грайся хлібом, то ж бо гріх!
—
Іще до немовляти
—
Щасливий стримуючи
сміх,
—
Бувало, каже мати.
1.
Майже в усіх народів є улюблені рослини-символи:
у канадців — клен, у росіян — берізка, а у нас — верба і калина. Правду каже
прислів’я: «Без верби та калини нема України».
Є багато квіток запашних,
Кожна квітка красу свою має.
Та гарніше завжди поміж них
Ті, що квітнуть у рідному краї.
ІІІ.Узагальнення знань. Бесіда
за питаннями
Як називається країна, де ми живемо?
— Яку назву має народ нашої держави?
Назвіть столицю України.
Які державні символи ви знаєте?
Який у нас герб?
Який прапор?
Що означають його кольори?
Як називається наш гімн?
Які квіти є символом України?
Яка мова є національною?
IX. Підсумок
урфку. Вивчення учнями вірша «Україна»
Україна — рідний край,
Поле, річка, зелен-гай.
Любо стежкою іти,
Тут живемо я і ти.
Немає коментарів:
Дописати коментар