неділя, 3 грудня 2017 р.

Інтегрований урок розвитку зв"язного мовлення та образотворчого мистецтва в 2 класі

Кожен творчий вчитель усвідомлює необхідність застосування під час викладання шкільних предметів таких форм і методів, які б збуджували творчість учнів, створювали атмосферу розкутості, емоційного піднесення, залучали позашкільні інтереси і захоплення дітей до навчального процесу.
Такі особливості мають інтегровані уроки. По-перше, дозволяють учням засвоїти знання із предмета в сукупності з іншими науками; по- друге, сприяють формуванню пізнавального інтересу; по-третє, забезпечують узагальнення наявних знань, уміння використовувати їх у процесі вивчення інших наук.



У гості до первоцвітів.
Інтегрований урок розвитку зв»язного мовлення  і образотворчого мистецтва у 2 класі
Тема. Складання твору-мініатюри «Вісниця весни»
Мета. Навчитися складати твір-мініатюру про перші весняні квіти на основі ілюстрації та власного досвіду учнів; активізувати й збагачувати лексичний запас учнів образними словами і словосполученнями; розвивати критичне мислення й уявлення, уяву, фантазію; розкривати в малюнку обрану тему, користуючись різною технікою; розвивати вміння зіставляти художні твори
 ( слово і образ);виховувати естетичні смаки,  дбайливе ставлення до природи, любов до рідного краю.
Обладнання. Фотоілюстрації із зображенням первоцвітів; «Сенкан»; мікрофон; презентація «Не зривай первоцвітів»; аудіозапис музики А.Вівальді «Весна», п`єс П.Чайковського з циклу «Пори року» («Весна. Вальс квітів»); акварель, гуаш, папір, кольорові олівці; «Словник».
ХІД УРОКУ.
І. Організація учнів до уроку.
Учитель.
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
Учні.
Мову рідну я вивчаю,
Її люблю, не забуваю.
Рідну мову буду знати,
Берегти і поважати.
ІІ. Створення емоційного фону уроку.
1.     Читання вірша Н.Забіли «Весна»
Лунає музика А.Вівальді «Весна»
Весна
Ось іде весна ланами,
Перелогами, лісами.
Де не ступить – з-під землі
Лізуть паростки малі.

На берізку гляне зблизька –
У сережках вся берізка,
До верби підійде – ба!-
В білих котиках верба.

Як опустить вниз правицю –
Зеленіє скрізь травиця.
Як лівицю підведе-
Всюди листя молоде.

А як здійме руку вгору
До блакитного простору –
З кожним помахом руки
Линуть з вирію пташки.

Розквітають в луках квіти,
Зеленіють в лісі віти…
Все зелене, молоде…
За весною літо йде.

-         Про яку пору року в ньому йдеться? Які ознаки цієї пори року описані у вірші?

2.     До нас на урок завітала гостя, а хто – відгадайте.
(Зачитування загадки з дошки.)

Тріщить на річці сивий лід,
Гуркоче і ламається,
А сонце шле землі привіт
І лагідно всміхається.
-         Це звісно…Весна.
3.     Бесіда.
-         Які ж турботи є у Весни?
-         У Весни є три помічники. Хто вони? (Березень, Квітень, Травень).
-         Хто зараз допомагає весні ? (Квітень)
-         Якщо його звуть Квітень, чим він допомагає Весні прикрашати землю?(Квітами).
-         - Уявіть собі …
Квітень швидко йшов з базару,
Ніс дарунки для весни:
Кошик гарних різнобарвних
Квітів ніжно-запашних.
Ось підходить він до лісу-
Путь нелегка навесні.
Кошик з квітами повісив,
Сам спочити сів на пні.
А в цей час вітерець повіяв,
Геть всі квіти розтрусив,
Квітень крикнув :
-         Лиходію!
Що ж оце ти наробив?

-         Діти, допоможемо Квітню повернути квіти? Для цього потрібно відгадати кросворд.
4.     Відгадування кросворду.
1)    Із зеленої сорочки,
Що зіткав весною гай,
Білі дивляться дзвіночки.
Як зовуть їх? Відгадай. (Конвалія)
2)    Я – перша квіточка весни,
Я – ніжний первоцвіт,
Я пережив зимові сни
І знов родивсь на світ. (Пролісок)
3)    Біленька корзинка,
А дно золотисте.
В корзинці – росинка
Та сонечко чисте. (Ромашка)
4)    Цвіте синьо, лист зелений
Квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив-
Його не займає. (Барвінок).
                          1
К








У




Л




2

Ь

Б




А



3

Б



А







                                                                                                             4
-         Подивіться, що з`явилося у нашому кросворді? (З`явилось слово «кульбаба»)
-         Що ви можете сказати про зовнішній вигляд кульбаби?
-         Якої форми листочки? Якими словами ви можете описати її?
-         Із чим можна порівняти кульбабу?
5.     Словникова робота.
-         Подивимось, як пояснюється слово кульбаба у словнику.
(Кульбаба- це лікарська квітка. Росте на всій території України. Багаторічна трав`яниста рослина. Всі листки зібрані в прикорневу розетку. Квіткове стебло порожнисте, віночок золотаво-жовтий. Коли одцвітає, з`являється пухнаста голівка, і якщо повіє вітер, маленькі зонтики розвиваються по всій галявині, утворюючи чудове видовище).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
       Учитель.
-         Сьогодні ми разом спробуємо створити книжечку, яка складатиметься з творів про одну квіточку. Цією квіточкою і буде кульбаба. А для того, щоб набратися сил для роботи, зробимо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка.
-         Два тижні тому ви отримали домашнє завдання: знайти віршик або розповідь про цю квіточку, або щось придумати самостійно (оповідання, казку).
ІУ. Робота над змістом уроку.
1.     Розминка. Робота в групах.
Кожна група пригадує завдання, які вони отримували додому і діляться своїми знахідками.
Звучить запис п»єси П.Чайковського «Весна. Вальс квітів».
2.     Розв»язання проблемного питання. Дискусія.
-         Чи подобаються вам весняні квіти ?
-         Чи хотіли б ви мати великий букет весняних квітів? Та. Ні. Чому?
Асоціації
-         Які слова спадають вам на думку, коли ви чуєте слова кульбаба, сонечко?
-         На що схожа кульбаба?
-         Опишіть її.
-         Порівняйте кульбабу із сонечком. Чим вони схожі? Чим різняться?
-         Чи подобається вам кульбаба?
-         Яким є ваше ставлення до весняних квітів? Чому? Наведіть докази?
-         Що людина повинна зробити, щоб на нашій планеті залишилися живими підсніжники, проліски, кульбаби та інші квіти? (Відповіді учнів).
   
3.     Складання  сенканів ( робота в групах).
Орієнтовний сенкан.
1.     Іменник                                    Кульбаба
2.     Прикметник                          Золотисто-жовта
3.     Порівняння                            Весняне сонечко
4.     Речення                                 Принесла до нас весну.
5.     Асоціація                             Ніжна фея

4.     «Гронування».
-         Щоб твір у нас вийшов гарний, необхідно дібрати такі слова, що допоможуть нам розповісти про чудову першу квітку – кульбабу.
-         Кульбаби  (які ?) : перші, ніжні, жовто-золотаві, красиві, радісні, чарівні…
-         Сонце (яке?):веселе, усміхнене, тепле, ласкаве, привітне,…
-         Струмочки (що зробили?):потекли, задзюрчали, побігли, заспівали…
-         Квіти ( що роблять? що зробили?) : зацвіли, засміялись, проглянули, дивують, милують, чарують…
5.     Складання твору за планом.
План
1)    Весняне сонечко.
2)    Кульбаба – провісниця весни.
3)    Кульбаби розквітли.
4)    Квіти – душа землі.
6.     Добір заголовка до розповіді.
7.     Складання розповіді усно за планом.
8.     Запис розповіді ( під керівництвом вчителя).
(Перед записом розповіді вчитель проводить орфографічну роботу. Слова, правопис яких діти ще не вивчали,записує на дошці, звертає на них увагу дітей, коли вони записують відповідні речення).
Зразок усного твору.
                              Вісниця весни
      Весняне сонечко світило ласкаво і тепло. Земля-матінка зігрілася під його промінчиками і усміхнулася першими квітами.
     У саду між зеленою травичкою з`явилися  золотаво-жовті маленькі сонечка. Це вісниця весни- кульбаба.
     Сонечко все вище піднімалося, а квіточки кульбаби все веселіше до нас посміхалися. Вони сповіщали, що зима вже не повернеться.
     Квіти – це душа землі. Вона дарує їх нам для щастя і радості.
9.     Авторське крісло.
Читання творів з авторського крісла.
У. Зображення кульбаби за допомогою різних технік.
      - Діти, твір у нас готовий. Залишається створити книжечки і прикрасити її ілюстраціями.
Робота дітей ( малювання кульбаби фарбами, олівцями…)
УІ. Коментування дитячих робіт.
-         Що хотіли довести своїми малюнками?
-         Яка робота найбільше сподобалася?
УІІ. Складання книжечок. З`єднання малюнків із творами.
1.     Гра «Мікрофон». Червона книга.
-         Коли квіти дарують нам радість і красу?
-         Червона книга. Для чого її створено?
УІІІ. Підсумок уроку. Бесіда
-         Чи справдилися ваші очікування?
-         Що на уроці вам сподобалося робити?
-         Що вдалося найкраще?
-         Чого нового ви навчилися на уроці?
-         Мої очікування…
-         Природа дякує вам за піклування і ваше хороше ставлення до неї.
-         Давайте і ми привітаємо весну, заспіваємо їй пісеньку.
Діти виконують українську народну пісеньку «Ой минула вже зима».



Немає коментарів:

Дописати коментар