пʼятниця, 5 лютого 2016 р.

Символіка. Що це таке?


Мета. Сформулювати поняття про символіку та символи;
           розширити та уточнити знання про національні символи України.
           Розвивати увагу, уяву, спостережливість.                                                                                                                                                                                                                                                                       
           Виховувати любов до природи, рідного краю, народної                             творчості. 
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань, умінь, навичок


Музичне оформлення. Гурт «Соколи» «Віночок українських пісень»

Обладнання: магнітофон, ноутбук, монітор.

                                          Хід уроку

І . Організація класу
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
На уроці не куняй,
А працюй, не засинай!
ІІ . Актуалізація опорних знань
Знаєш ти, що таке Батьківщина?
Батьківщина – це ліс осінній,
Це домівка твоя і школа,
І гаряче сонячне коло.
Батьківщина – це труд і свято,
Батьківщина – це мама й тато,
Це твої найщиріші друзі
 І бджола у веснянім лузі.
Батьківщина – це рідна мова,
Це дотримане чесне слово!
                          Анатолій Костецький
-         Батьківщина… Кожен з нас уявляє щось своє, коли чує це слово… Для когось це рідне село, для когось – сім’я, а дехто бачить Батьківщину в природі рідного краю. Давайте поміркуємо, що означає Батьківщина для нас, чим вона виступає у нашій уяві, які асоціації викликає це слово?

Кущ асоціацій


Батьківщина
 

 

 

 

 

 

 

 



ІІІ. Постановка цілей і завдань уроку

-         Для того, щоб краще зрозуміти, що таке Батьківщина, потрібно звернутися до її історії, звичаїв, культури. Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нашої національної, державної символіки, усього того, без чого неможливо уявити Україну.

IV. Засвоєння нових знань, умінь, навичок
1.     Робота з презентацією
-         Давайте розглянемо презентацію.
             
            Ще  в період  родоплемінного  ладу  люди  використовували  символічні  знаки.  Ними  для  відрізнення  роду,  чи  окремих  знатних  родин,  могли  бути  зображення  хреста,  різних геометричних  фігур,  зброю,  рослини,  звірів,  птахів.  Згодом  символічні  знаки  стали символізувати  цілі  держави.
            Символами  можуть  бути  не  тільки  герб,  прапор,  гімн,  рослини.  Символами  можуть  бути  природні  об’єкти  -  ріки,  гори,  озера,  острови,  і т. д. ;  символами  можуть  бути  архітектурні споруди ;    предмети, пов’язані  з  історією  та  традиціями   того  чи  іншого краю ;  символами  можуть  стати  видатні  люди  країни.
            2. Робота з підручником
-  Відкрийте підручник на сторінці 50. Давайте прочитаємо перший абзац статті! (Діти читають)
         3. Робота з презентацією
- Які символи ви знаєте?
(Герби, математичні символи, релігійні символи)
- А зараз ми виконаємо завдання.
Поєднайте слова з символічними порівняннями, які дуже часто зустрічаються в українському фольклорі.
-         А зараз давайте знову звернемося до підручника і прочитаємо другий абзац.
-         Друзі, можливо хтось з вас чув раніше слово «логотип»? Давайте спробуємо пояснити його значення!
-         У статті ми прочитали про дорожні знаки, логотипи, герби. А ще, давайте пригадаємо, є символи, які допомагають нам у повсякденному житті, під час уроків, наприклад, математичні, музичні символи. Зараз я пропоную вам об’єднатись у пари і розв’язати наступне завдання.
Учні отримують картки з різними символами (Додаток1).

Вам потрібно розкласти усі картки на чотири групи: дорожні знаки, логотипи, музичні символи, математичні символи.
Діти виконують завдання
Ми старалися, трудились..
І вже трішечки стомились.
Саме час нам розім’ятись,
Весело потанцювати!
Фізкультхвилинка-кліп
Знаків-символів чимало
Є у багатьох країн.
Є народи, що обрали
 В символи собі тварин.
В деяких священні гори.
В інших символ – це ріка.
Про народи ці говорять
Символи їх у віках!
-         Давайте дочитаємо статтю до кінця!
Діти читають
-         У підручнику йдеться про різні символи різних народів, яких ми ніколи не бачили. А чи хотіли б ви дізнатись про них більше? (Так)
Робота з презентацією «Символи країн»
(Учні переглядають слайди, бажаючі зачитують інформацію)
·        Державний герб Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії зображений у вигляді щита, підтримуваного по обидва боки левом і конем - символи влади й праці. Щит розділений на чотири частини, у кожній з яких укладені герби Англії, Шотландії й вільної ірландської держави. Навколо щита на синій стрічці напис: "Нехай засоромиться той, хто погано про це подумає". Легенда розповідає, що один раз на балі англійський король Георг побачив на підлозі загублену дамську підв'язку, підняв її й викликнув цю фразу. Із цього часу ця фраза й піднята королем стрічка як складені частини ввійшли в герб Великобританії. Королівська корона нагорі щита символізує монархічний лад у Великобританії. Лев на короні - символ міцності держави. Унизу на стрічці щита напис: "Бог і моє право".
·        Французький символ - галльський півень. Півень є також для французів символом мужності і бійцівських якостей – тому про донжуана кажуть: "Це красивий півень,про задираку - "Він б'ється як півник,а про першого хлопця на селі - "Це сільський півень. Півень також використовується як флюгер на дзвіницях соборів, указуючи напрям вітру. До речі, звичайне розташування села - навколо дзвіниці. Цей факт знайшов віддзеркалення в прислів'ї (Місце дзвіниці посеред села).
·        Всі знають вислів "русский медведь". Він вважається ніби символом Росії як сильної держави, з якою небезпечно не рахуватися. Важко стверджувати першість, але це не внутрішній російський вираз, а зовнішнє позначення Росії, яке ввели у вжиток гості з інших країн. Відомий вислів шведського короля Карла ХІІ, що він "загнав російського ведмедя назад у його барліг" (з якого цей "ведмідь" потім знову виліз). Росіяни завше любили пустити пил в очі, тож, щоб вразити гостей, використовували  ведмедя, про якого гості знали, що то дуже сильна і небезпечна тварина. "Боротьба з ведмедем" на торжищах, ведмідь-музикант, -танцівник тощо...
·        Ніл - священна річка, яка з давніх часів щедро живить Єгипет. Саме їй країна зобов'язана своєю появою. На берегах Нілу великі фараони будували храми і усипальні, в його водах жерці здійснювали таємничі ритуали, з його допомогою селяни зрошували свої поля.
·        Гора́ Фу́дзі — діючий вулкан, розташований на кордоні японських префектур Яманасі та Сідзуока, західніше столиці Токіо. Найвища гора  Японії, висотою 3 776 м. Має статус особливої історичної пам'ятки. Разом з горами Татеяма й  Хакудзан належить до трьох священних гір Японії.Образ Фудзі часто використовується в японській літературі та образотворчому мистецтві. Цю гору згадують найстаріша поетична антологія “Збірка міріад листків” (759) та найстаріше оповідання “Повість про бамбукоруба” (9 століття). Крім цього, у всіх японських легендах, що пояснюють висоту регіональних вершин, присутні згадки про Фудзі.
·        Вірменська земля – колиска християнської культури. На всій території Стародавньої Вірменії збереглася величезна кількість вікових храмів, монастирів, фортець. У всіх них є одна риса. Всі стародавні святині побудовані так, щоб в ясну погоду було добре видно Арарат. Ця велика гора священна для будь-якого вірменина. Вірмени вірять, що коли на Арараті розтане сніг – настане кінець світу. Справа в тому, що навіть в липневу спеку на вершині Великого Арарату (Масіс) лежить сніжна шапка. Повністю сходить сніг тільки з малого Арарату (Сиса) в серпні – так вірмени визначають час дозрівання кавунів. До речі, місцеві жителі називають дві глави Арарату Масис і Сис, що означає «Мати і син».  
Бесіда
- Де  можемо  зустріти  символи  в  повсякденному  житті ?
- Які  стародавні символи  використовували  люди ?
- Що  може  бути  символом ?
- Які  ви знаєте символи  інших  країн ?
V. Узагальнення й систематизація
Розгадування ребусів
-         От ми вже уявляємо, що таке символи, які вони бувають. Давайте розгадаємо ребуси і спробуємо пояснити, що за символи зашифровані у них!
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати  текст  підручника с. 51  -  53
2. Підготувати  розповідь  про  один  символ  України ( на  вибір )

VІ.Підсумок уроку.
- Ось і підходить наш урок до кінця. Чимало різних символів є на світі. Всі вони мають своє призначення й історію створення.
- Про які символи сьогодні ви почули вперше?
- Як ви вважаєте, навіщо людям потрібні символи?
- Що вам найбільше сподобалось на уроці?
- Що було на уроці найважче? Що – найлегше?




Немає коментарів:

Дописати коментар